Statistika nuda je

Pár zajímavých statistických údajů o vyúčtování nákladů na vytápění.

Databáze mají jednu zajímavou vlastnost. Obsahují spousty dat. Na tato data je zajímavé čas od času kouknout trochu jiným pohledem, než je jejich primární určení. Podíval jsem se tedy na vstupní údaje našich rozúčtování a vytáhl si celkovou rozúčovanou částku v letech 2002-2006. U poměrového měření je známo, že po instalaci vzniká úspora celkových nákladů 15-30 %. Uznávám, že tato úspora je pouze teoretická, ale naše praktické zkušenosti ukazují, že se opravdu úspora nákladů v těchto mezích pohybuje. Výsledná čísla jsou uvedena v následující tabulce a grafu.

A teď trochu počítání

Vezmeme-li jako průměrnou cenu tepla z CZT v roce 2006 částku 420 Kč/GJ (viz článek na serveru Tzb-info) a úsporu CO2 podle tabulek MPO dostaneme se k úspoře mezi 21 531 až 43 062 tunami CO2 za rok (viz následující tabulka).

Tyto výsledky už jsou opravdu hodně hipotetické, ale názorně ukazují, že poměrové měření tepla nešetří pouze kapsu uživatelů, ale pozitivně se projevují v ekologickém dopadu.


Komentáře

Vložit komentář

Komentáře vyjadřují názory návštěvníků. Nepřijatelné jsou zejména texty urážlivé, vulgární, rasistické nebo příspěvky, které jsou neplacenou reklamou. Vyhrazujeme si právo komentáře odstraňovat.

Pokud máte potíže se čtením kódu, klikněte na na něj pro vygenerování nového.

Takto označená pole jsou vyžadována.